Kaip kolageno trūkumas veikia sveikatą ir išvaizdą?
Kolagenas yra esminis baltymas, gaminamas natūraliai mūsų organizme. Jis sudaro didelę dalį odos, sąnarių, raumenų ir kitų jungiamojo audinio struktūrų.
Kolageno pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių „colla“ (klijai) ir „genno“ (gaminti), nes šis baltymas jungia organizmo audinius formuojančias ląsteles. Kolagenas sudaro apie 30 proc. žmogaus kūno ir 70 proc. odos baltymų.
Kodėl kolageno gamyba sumažėja?
Kolageno gamyba organizme mažėja dėl keleto priežasčių:
Senėjimas: natūralus senėjimo procesas yra pagrindinė kolageno trūkumo organizme priežastis. Su amžiumi organizmo gebėjimas gaminti kolageną lėtėja, todėl oda tampa mažiau elastinga, atsiranda raukšlių, o sąnariai gali tapti standesni. Sulaukus 25 metų, kolageno sintezė organizme ima lėtėti. Dėl to organizmas sunaudoja daugiau kolageno nei jo pagamina. Šis procesas turi reikšmingą poveikį mūsų sveikatai ir išvaizdai.
Genetika: kai kurie žmonės gali turėti genetinį polinkį į greitesnį kolageno praradimą ar sumažėjusią gamybą, dėl ko jie gali anksčiau patirti senėjimo požymius.
UV spinduliai: ilgalaikis buvimas saulėje ir ultravioletinių (UV) spindulių poveikis gali suardyti kolageną odoje, dėl to oda tampa plonesnė ir raukšlėta.
Netinkama mityba: dieta, kurioje trūksta svarbių maistinių medžiagų, ypač baltymų, vitamino C, cinko ir vario, gali neigiamai paveikti kolageno gamybą. Vitaminas C yra ypač svarbus, nes jis padeda sintezuoti kolageną.
Rūkymas: Tabako vartojimas neigiamai veikia odos sveikatą ir mažina kolageno gamybą. Rūkantys žmonės greičiau pastebi odos senėjimo požymius.
Aplinkos tarša: aplinkos veiksniai, tokie kaip tarša, gali sukelti oksidacinį stresą organizme, kuris pažeidžia kolageno struktūrą.
Stresas: ilgalaikis stresas gali sukelti hormonų pokyčius, kurie gali pakenkti kolageno gamybai.
Šios priežastys kartu lemia sumažėjusią kolageno gamybą organizme, kas galiausiai gali turėti įtakos odos, sąnarių ir kitų audinių sveikatai.
Tiems kurie rūko, vartoja alkoholį, patiria stresą, nesilaiko sveiko mitybos režimo, kolageno gamybos stygius ima ženkliai matytis jau po 30-ties metų amžiaus. Šį procesą labai puikiai pradeda matyti , moterys, kurios kruopščiai rūpinasi savo oda, kadangi raukšlės odoje ima ryškėti apie 30-33 metus, kadangi oda praranda savo stangrumą ir drėgmę dėl kolageno trūkumo organizme.
Kaip galime matyti, kad mums yra kolageno trūkumas?
Kolageno trūkumą organizme galima atpažinti pagal įvairius simptomus ir požymius, kurie dažnai pasireiškia su amžiumi arba dėl kitų veiksnių.
Štai keletas požymių, kurie gali rodyti, kad jums trūksta kolageno:
Raukšlės ir odos suglebimas: Kolagenas yra atsakingas už odos elastingumą ir stangrumą. Kolagenui mažėjant, oda pradeda raukšlėtis, suglemba, praranda jaunatvišką išvaizdą.
Sausa ir plona oda: Kolagenas padeda išlaikyti drėgmę odoje, todėl jo trūkumas gali lemti odos sausumą, plonumą ir jautrumą.
Sąnarių skausmas ir sumažėjęs lankstumas: kolagenas yra pagrindinė sąnarių kremzlių sudedamoji dalis, todėl jo trūkumas gali sukelti sąnarių skausmą, sąstingį ir sumažėjusį lankstumą. Tai gali padidinti artrito riziką.
Silpni ir lūžinėjantys nagai: kolagenas svarbus nagų struktūrai. Trūkstant kolageno, nagai gali tapti trapūs, lūžinėti, augti lėčiau.
Plaukų slinkimas ir plonėjimas: kolagenas taip pat palaiko plaukų stiprumą ir elastingumą. Jo trūkumas gali lemti plaukų slinkimą, plonėjimą, sausumą.
Lėtai gyjančios žaizdos: kolagenas reikalingas odos atstatymui ir gijimui. Jei žaizdos gyja lėčiau nei įprastai, tai gali būti ženklas, kad trūksta kolageno.
Celiulitas ir strijos: kolageno trūkumas gali prisidėti prie celiulito atsiradimo ar strijų formavimosi, nes oda tampa mažiau elastinga ir jautresnė struktūriniams pokyčiams.
Dantenų problemos: kolagenas yra svarbus dantenų audiniams. Jo trūkumas gali sukelti dantenų kraujavimą, jautrumą ar net periodontitą.
Šie požymiai gali skirtis priklausomai nuo individualių veiksnių, tokių kaip amžius, gyvenimo būdas ir genetika. Jei pastebite kelis iš šių simptomų, gali būti naudinga pasitarti su sveikatos specialistu ir apsvarstyti galimybes padidinti kolageno kiekį organizme.
Kaip tausoti mūsų organizmo gaminamą kolageną?
Norint palaikyti kolageno lygį organizme, svarbu:
Venkite tiesioginių saulės spindulių: UV spinduliai sukelia laisvųjų radikalų atsiradimą, kurie naikina kolageną.
Nerūkykite: rūkymas prisideda prie odos senėjimo ir raukšlių susidarymo.
Sveika mityba: valgykite antioksidantų turinčius maisto produktus (uogas, daržoves), vitaminą C (citrusus, paprikas) bei maisto produktus su cinku ir variu (riešutus, jūros gėrybes).
Vartokite vitaminą C: šis antioksidantas padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir skatina kolageno sintezę.
Naudokite drėkinamuosius kremus: kosmetologo parinkti kremai padeda išlaikyti odos drėgmę ir apsaugoti kolageną.
Gerkite pakankamai vandens: vanduo padeda išlaikyti drėgmę ir palaiko organizmo funkcijas.
Miegokite pakankamai: geras miegas skatina odos ląstelių atsinaujinimą ir kolageno gamybą.
Reguliarus fizinis aktyvumas: sportas gerina kraujotaką ir kolageno sintezę.
Kolageno papildai: apsvarstykite galimybę vartoti kolageno papildus.
Kiek, kaip ir kokį reikia naudoti kolageną, kad išvengti kolageno trūkumo organizme?
Esant kolageno trūkumui organizme ir norint pagerinti odos būklę ir bendrą organizmo sveikatą reikia vartoti kolageno maisto papildais, tik svarbu atsižvelgti į keletą veiksnių, tokių kaip:
Rūšis: rinkitės hidrolizuotą kolageną (kolageno peptidus), kuris lengvai įsisavinamas. Tipai I ir III yra naudingi odai, plaukams, nagams, o tipas II – sąnariams.
Dozavimas: rekomenduojama vartoti 5–10 g per dieną. Vitaminas C būtinas kolageno sintezei, todėl jį vartokite papildomai.
Vartojimo būdas: geriausia vartoti ryte tuščiu skrandžiu arba vakare, kursas – bent 8–12 savaičių.
Papildomi veiksmai: vartokite antioksidantų turinčius maisto produktus, apsisaugokite nuo saulės ir venkite rūkymo.
Vadovaudamiesi šiais patarimais, galite optimaliai naudoti kolageno papildus odos būklei ir bendrai sveikatai pagerinti.